SEKSUALNOŚĆ POLAKÓW

Być może ciężko w to uwierzyć, ale Polacy lubią seks i raczej są z niego zadowoleni. Przyjęło się uważać, że u nas o „tych sprawach” raczej się nie mówi i że kulturowo jesteśmy w sprawach seksu bardziej powściągliwi niż nasi europejscy sąsiedzi. Badania prof. Zbigniewa Izdebskiego i firmy Polpharma nieco zmieniły ten stereotyp.
Rok temu mogliśmy się zapoznać z wynikami przygotowanego przez. prof. Izdebskiego we współpracy z Polpharmą raportu, który dotyczył seksualności Polaków w internecie. W roku 2011 opublikowano wyniki kolejnego, bardzo oczekiwanego badania na temat seksualności Polaków w ogóle, zrealizowane na ogólnopolskiej próbie badawczej osób w wieku 15-59 lat.
Prof. Izdebski to jedyny Polak, który jest stałym współpracownikiem Naukowego Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinsey’a na Uniwersytecie Indiana w USA. Podjął się sporego wyzwania – postanowił wypełnić lukę  w wiedzy Polaków o swojej seksualności, ignorując stereotyp, że mówimy o swojej intymności rzadko, niechętnie i pruderyjnie.

Seks Polaków w internecie

Robiąc badania, przepytano od grudnia 2009 do stycznia 2010 r.  za pomocą ankiety 10 016 respondentów w wieku 18+. Celem była diagnoza aktywności i zdrowia seksualnego internautów.

Wśród nich niemal 40% pozostawało w stałym związku partnerskim, byli to przeważnie mieszkańcy miast (72%) w wieku od 18–30 lat (51,9%). Badania wykazały, że średnia wieku ich inicjacji seksualnej wynosiła 18,8 lat, przy czym nie było wielkiej różnicy czasowej, jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn. Internauci najczęściej wskazywali, że mieli dwóch lub trzech partnerów seksualnych w życiu. Ponad połowa powiedziała, że podejmuje aktywność seksualną przynajmniej raz w tygodniu, 1/3, że dwa albo trzy razy w tygodniu.
Polscy internauci kochają się według tych badań średnio 18,7 minut, jednak najczęściej akt seksualny trwa od 6 do 10 minut, co przyznała 1/4 badanych. Orgazm przy stosunku przeżywało więcej mężczyzn (92,7%) niż kobiet, wśród których jedynie 38,4% odczuwa go zawsze, a 67,3% deklaruje, że często. Do braku orgazmu przyznało się niecałe 7% kobiet i tylko 4% mężczyzn.

Większość z badanych , bo 85,8%, masturbowała się, ponad połowa nigdy nie przestała tego robić. 

Internauci przyznają, że często urozmaicają swoje życie seksualne, głównie za pomocą bielizny erotycznej, żeli intymnych i specjalnych prezerwatyw. Do użycia wibratora przyznało się 38% badanych. Ponad 80% z nich uprawiało i uprawia seks oralny, natomiast niemal połowa zdecydowała się również na kontakty analne.

Wśród badanych 35% deklarowało się jako osoby homoseksualne, 5,3% jako biseksualne, ale ponad 13% (w tym 16,7% kobiet, i 9,7%) mężczyzn wskazało, że miało kontakt seksualny z osobą tej samej płci. Miało go też niemal 10% badanych określających się jako heteroseksualni.
Sprawy seksu budzą też w internautach obawy, ale głównie mężczyźni obawiali się oceny sprawności seksualnej przez partnerkę, natomiast kobiety lękały się raczej oceny wyglądu ciała przez partnera. Większość internautów obawia się również zarażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, w tym HIV. Niemal połowa internautów przyznała się do kontaktów seksualnych poza stałym związkiem, w większości, co bardzo niepokojące, nie użyli prezerwatywy w czasie takiego kontaktu, zatem obawy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową były jak najbardziej uzasadnione. Do zdrady przyznało się też 1/3 internautów deklarujących się przy tym jako osoby wierzące i regularnie praktykujące.

Problemy z aktywnością seksualną

Zasadniczym problemem większości respondentów (2/3) okazuje się „za duża chęć współżycia w porównaniu do potrzeb partnera lub partnerki” i generalnie zbyt duże potrzeby seksualne. Mężczyźni przyznawali także, że mają problemy ze wzwodem (1/4) odpowiedzi i przedwczesny wytrysk, a kobiety odczuwały bolesność przy stosunku (1/4 odpowiedzi). Profesjonalnej pomocy szukało jedynie 6,7% respondentów, kobiety najchętniej radziły się przyjaciółek, mężczyźni preferowali porady seksuologa. Aż 1/4 badanych szukała pomocy w internecie.
Internauci nadal niechętnie sięgają po środki farmakologiczne usprawniające ich życie seksualne, jedynie 10% mężczyzn korzystało z leków poprawiających potencję lub zwiększających libido.

Seks w sieci

Prawie połowa badanych (43%) rozmawiała na tematy związane z seksem z osobami poznanymi w internecie, 80% odczuwało przy tym podniecenie, a połowa się masturbowała. Często ujawniali też swoje dane osobiste, w tym imię, adres e-mailowy i zdjęcie. Niemal 1/3 spotkała się z osobą poznaną w sieci i uprawiała z nią seks, najczęściej były to osoby w przedziale wiekowym 26–30 lat.
Internet jest też źródłem wiedzy o  seksie – kobiety szukają najczęściej porad dotyczących technik seksualnych (67,2%) i metod antykoncepcji (59,3%), mężczyźni oglądają erotyczne zdjęcia, filmy i komiksy (82,1%). Porad dotyczących problemów seksualnych szukało 43% ankietowanych, Anonsów seksualnych szukało znacznie więcej mężczyzn 40,5% niż kobiet 14,9%. Większość internautów korzysta ze stron www zawierających materiały pornograficzne (86,5%), częściej mężczyźni niż kobiety (95,8% vs. 78,1%).

Seksualność Polaków 2011

IV Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym, która odbyła się 23 listopada 2011 r., była okazją do zaprezentowania częściowych wyników raportu „Seksualność Polaków 2011”.
Ogrom materiału badawczego sprawił, że nie sposób było zaprezentować wszystkich, nawet najważniejszych danych. Będą one wymagały pogłębionej interpretacji. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków.
Wyniki charakteryzują populację mieszkańców Polski w wieku 15-59, zaprezentowane zostały w dwóch głównych przekrojach 15-49 lat oraz 15-59 lat.
Z badań wynika, że aż 68% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a tylko 9% niezadowolonych. Co ciekawe, kobiety i mężczyźni udzielali bardzo zbliżonych odpowiedzi na to pytanie. Wiek inicjacji stopniowo się obniża – w 1997 r. wynosił 18,4 u mężczyzn i 19,3 u kobiet, obecnie wynik wskazuje na 18,1 u mężczyzn, a wśród kobiet 18,7.
Polacy deklarują, że ich średnia liczba partnerów seksualnych w życiu wynosi 4,28, a średnia liczba stałych związków (trwających ponad 6 miesięcy) – 2.

Średnia długość aktu seksualnego (od gry wstępnej do zakończenia stosunku) wynosi 28 minut. 71% Polaków w wieku 15-49 współżyje przynajmniej raz w tygodniu, z czego 43% mężczyzn i 38% kobiet 2-3 razy w tygodniu, zaś 5% mężczyzn i 4% kobiet codziennie. 52% Polaków (15-49) uprawiało kiedykolwiek seks oralny, a 15% seks analny.

Relacje w związkach

22% Polaków (15-49) żyje w związkach nieformalnych. 28% tych osób deklaruje, że w najbliższym czasie planuje zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem, 26% mówi, że ślub nie jest potrzebny, by być z kimś kogo kochamy, 21% uważa, że ślub nie gwarantuje trwałości związku. Tyle samo osób jako powód życia w związku nieformalnym podaje zbyt młody wiek.

31% Polaków (15-49) żyje w pojedynkę. Aż 56% z nich jako powód podaje to, że nie ma w ich otoczeniu odpowiedniej osoby, którą chcieliby wybrać na partnera. 30% woli żyć w pojedynkę, a 12% potrzebuje dużej niezależności i swobody. 11% ma problem z dłuższym wytrwaniem w związku,10% ma negatywne doświadczenia z poprzednich związków, a 9% deklaruje duże zaangażowanie w rozwój zawodowy i brak czasu na życie prywatne. 46% badanych pozostaje w związku małżeńskim.
Seks odgrywa istotną rolę w życiu 57% Polaków w wieku 15-49 lat. Jest to istotna sfera dla 63% mężczyzn i 50% kobiet.

Zdrowie seksualne

56% Polaków (15-59) w swym życiu napotkało  przeszkody, które utrudniły im odbycie stosunku. Najczęściej podawane powody to: zmęczenie, stres (26%), obawa przed niechcianą ciążą (25%), choroba, złe samopoczucie (13%). 9% respondentów miało obawy, że nie sprawdzi się w seksie, a 8% obawiała się, że ich ciało nie jest atrakcyjne. Zaburzenia erekcji występują u 5% mężczyzn w wieku 25-29 lat, u 4% mężczyzn w wieku 30-49 lat i u 11% mężczyzn w wieku 50-59 lat.

85% mężczyzn w przedziale wiekowym 15-59 nigdy nie wykonuje badań prostaty. Aż 64% mężczyzn w wieku 50-59 nigdy nie robiło badania prostaty.
56% kobiet w tym samym przedziale wiekowym odwiedza ginekologa przynajmniej raz do roku. 55% bada piersi (samodzielnie lub u lekarza), a cytologię raz w roku wykonuje 42% kobiet. Aż 59% kobiet w wieku 15-59 nigdy nie wykonuje badania USG piersi. Tyle samo kobiet nie wykonuje mammografii.
Większość Polaków (15-49) w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosowała jakieś metody zapobiegania ciąży w czasie współżycia seksualnego. Najczęściej stosowanymi metodami są prezerwatywa (66%), tabletki antykoncepcyjne (30%) stosunek przerywany (21%) i kalendarzyk małżeński (13%). Seks poza stałym związkiem, przynajmniej raz, uprawiało 21% mężczyzn i 12% kobiet. Z płatnych usług seksualnych korzystało 14% mężczyzn i mniej niż 0,5% kobiet.

Opinie na temat homoseksualizmu

25% Polaków uważa, że kontakty seksualne wśród osób tej samej płci są czymś normalnym, nie ma w nich nic złego. 48% Polaków deklaruje, że nie ma nic przeciwko osobom homoseksualnym, ale nie uważa, że to jest czymś naturalnym. Aż 35% Polaków (15-49) uważa, że osoby odczuwające pociąg seksualny do swojej własnej płci powinny zrobić wszystko, żeby zmienić swoje upodobania, wyleczyć się. 32% respondentów uważa, że osoby homoseksualne powinny mieć możliwość zalegalizowania związku, 42% uważa, że powinny mieć możliwość wspólnego rozliczania podatkowego, a 38% opowiada się za tym, aby osoby homoseksualne miały możliwość przejmowania po partnerze uprawnień społecznych – rent, emerytur, uprawnień branżowych. 39% badanych zgadza się z twierdzeniem, że osoby homoseksualne powinny mieć możliwość dziedziczenia na zasadach osób z najbliższej rodziny.

Źródło: „Raport Polpharmy, Zbigniewa Izdebskiego nt. seksualności Polaków w internecie., 2010 r.” oraz „Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011”.