1. Wirus samotności i wyobcowania – W dzisiejszych czasach młodzi ludzie bardzo szybko wchodzą w dorosłość. Przejawia się to między innymi tym, że wykazują oni cechy znamienne dla osób dorosłych, natomiast przyczyną takiego stanu rzeczy są wygórowane wymagania rodziców w stosunku do swoich dzieci. Rodzice ograniczają albo wręcz zabierają dzieciom ich dzieciństwo – we wczesnym wieku ustalają im ścieżkę zawodową, obarczają wieloma obowiązkami… czytaj więcej…
  2. Badanie NATPOL – Ogólnopolskie Badanie Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia NATPOL 2011 to pierwsze po 10 latach duże badanie, dzięki któremu możliwe stało się wykonanie unikatowych analiz oceniających trendy zmian w rozpowszechnieniu i kontroli czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, hipercholesterolemia, palenie czy otyłość i cukrzyca. czytaj więcej…
  3. Insulina w leczeniu cukrzycy typu 2 – Cukrzyca typu 2, potocznie zwana „cukrzycą dorosłych”, jest chorobą postępującą w miarę upływu czasu i wymagającą stopniowej modyfikacji leczenia. W którymś momencie doustne leki przeciwcukrzycowe przestają działać i konieczne staje się zastosowanie insuliny. Wielu pacjentów obawia się leczenia insuliną. Czy słusznie? czytaj więcejl…
  4. Leczenie bez insuliny – Cukrzyca jest chorobą, którą rozpoznaje się u osób w każdym wieku. Obecnie wiemy, że cukrzyca typu 1 („młodzieńcza”) może wystąpić również w wieku dojrzałym, zaś przypadki cukrzycy typu 2 („dorosłych”) obserwujemy także u dzieci. Odpowiednie leczenie będzie zależeć nie tylko od typu choroby, lecz również od wieku pacjenta w chwili jej wykrycia. czytaj więcej…
  5. Lekarz Rodzinny i Ty – Cukrzyca jest chorobą społeczną występującą u ok. 5–6% społeczeństwa. Liczba nowych zachorowań zwiększa się we wszystkich grupach wiekowych, a najbardziej u osób w wieku średnim. Warto się więc zastanowić, kto – w świetle rosnącej liczby chorych – powinien leczyć cukrzycę. Problem dotyczy szczególnie krajów rozwijających się, ale nie tylko. czytaj więcej…
  6. Miej serce dla serca – Serce jest narządem, o którym najwięcej się mówi. Jego choroby wydają się nam zawsze bardzo poważne i wymagające pilnej konsultacji, najlepiej specjalisty kardiologa. A czy na co dzień wystarczająco dbamy o serce? Czy wiemy co sercu szkodzi, a co pomaga? Serce każdy ma, ale czy o nie dba? czytaj więcej…
  7. Problem insuliny a nie cukru – Na temat cukrzycy krąży wiele mitów. Jednym z nich jest powszechne przeświadczenie, że jest to choroba związana z nadmiernym jedzeniem cukru albo wręcz polegająca na potrzebie jego jedzenia. To swoiste zamieszanie wynika z mylącego, moim zdaniem, występowania w nazwie choroby słowa cukier – „cukrzyca”. czytaj więcej…
  8. Seksualność Polaków – Być może ciężko w to uwierzyć, ale Polacy lubią seks i raczej są z niego zadowoleni. Przyjęło się uważać, że u nas o „tych sprawach” raczej się nie mówi i że kulturowo jesteśmy w sprawach seksu bardziej powściągliwi niż nasi europejscy sąsiedzi. Badania prof. Zbigniewa Izdebskiego i firmy Polpharma nieco zmieniły ten stereotyp. czytaj więcej…
  9. Seniorzy w Polsce – badanie Polsenior – W Polsce przeprowadzono największe jak dotąd badanie populacji osób starszych – PolSenior. Jego wyniki zostały ogłoszone na konferencji, która odbyła się 15.09.2011 r. w Warszawie. W badaniu wzięło udział 5695 osób, w tym 4979 respondentów po 65 r. ż., a 716 na tak zwanym przedpolu starości (59–60 lat). czytaj więcej…
  10. Układ krążenia – Na co dzień nierzadko słyszymy: „choruję na serce”, „mam wieńcówkę”, „mam żylaki”. Choroby układu krążenia są dość powszechnym problemem zdrowotnym w społeczeństwie, na tyle częstym, że określa się je mianem chorób cywilizacyjnych. Wiążą się one z niewłaściwym trybem życia, złym odżywianiem, uzależnieniem od nikotyny czy otyłością. czytaj więcej…
  11. Układ moczowy – Układ moczowy jest częścią układu moczowo-płciowego. Podstawową jego funkcją jest zachowanie tzw. homeostazy organizmu. Odpowiada on za utrzymanie w organizmie odpowiedniego bilansu płynów oraz za usuwanie związków będących wynikiem przemiany materii, związków toksycznych, leków. czytaj więcej…
  12. Układ oddechowy – Omawiając budowę organizmu człowieka, trudno wskazać, który z naszych układów jest najważniejszy. Układ oddechowy wraz z układem krążenia pozostają jednak w rozumieniu większości z nas jako te „bardzo ważne”, choć dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest współpraca wszystkich układów. czytaj więcej…
  13. Układ rozrodczy – Układ rozrodczy stanowi część tzw. układu moczowo-płciowego. Podstawową jego funkcją jest zachowanie ciągłości gatunku ludzkiego. W przeciwieństwie do innych układów osiąga pełnię rozwoju dopiero po okresie dojrzewania. Z punktu widzenia jednostki nie jest układem niezbędnym do życia, jednakże dla ludzkości jest układem najważniejszym, zapewniającym ciągłość naszego istnienia na Ziemi. czytaj więcej…